Svatoštěpánský běh 26.12 – 27.12

3, 2, 1, a teď… Protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak tímto okamžikem jeden plníme. Právě jsme spustili zahřívací kolo naší virtuální běžecké ligy Běžce+, která doplňuje naše populární  běžecké výzvy. Čím se od sebe liší? Závody běžecké ligy trvají pouze 2 dny a rozhodující je dosažený čas na předem danou vzdálenost. Čeká na vás rok plný závodů. Každé jedno kolo ligy jsme rozdělili celkem do čtyř kategorií, které jsou přizpůsobené vaší aktuální výkonnosti – souvislý běh, indiánský běh a chůze a speciální kategorie – canicross, do které můžete zapojit i vaše psí kamarády.

Přidej se k nám, vyběhej vánoční hodování a vykoleduj si do své sbírky 1️⃣ originální kovovou medaili z 1️⃣2️⃣ti co na tebe čeká v Lize Běžce+. Motivuj sebe, pozvi své kamarády a sleduj po celý rok své zlepšení v našem závodním žebříčku. Připravili jsme pro tebe extrémně rychlé otvírání závodů bez zbytečné opakované registrace v naší nové aplikaci Liga Běžce+ pouze na 2 kliknutí a jedno startovní číslo na celý seriál závodů. Máme pro tebe připraveno:❤️? kovovou medaili ? tištěný časopis Běžec+ ?‍♀️4️⃣ kategorie a 1️⃣4️⃣ závodů ? celoroční startovní číslo, které budeš mít jenom ty ? závodní triko se startovním číslem a jménem   Sdílej svůj diplom, startovní číslo nebo fotku ze závodu. Připoj #ligabezce, deseti nejvtipnějším příspěvkům v každém kole věnujeme běžeckou čelenku Liga Běžce+ a startovné do příštího kola.  

  1. Kategorie – souvislý běh

Tato kategorie je určená pro všechny běžce, kteří běhají pravidelně a jejich ambicí je výkonnostní běh. Uběhnout předem definovanou vzdálenost v nejlepším možném čase. V nabídce vypsaných závodů jsou: 3km, 5km, 10km a ½ maraton.

  1. Kategorie – Indiánský běh 5:1

Tato kategorie je určená pro začínající běžce, kteří jsou na samém startu své běžecké etapy života. Vypsané závody kopírují kategorii souvislý běh s tím rozdílem, že ji můžete prokládat chůzí respektive aplikovat tzv. Indiánský běh. Naše doporučení zní běžte 5 minut souvislým během a prokládejte ho 1 minutou chůze. Tato technika vám umožní uběhnout vzdálenost, kterou jste doposud neuběhli a zároveň je z energetického hlediska neskutečně efektivní. Sami zjistíte jak 1 minuta chůze zklidní váš tep a tím pádem do následných 5 minut běhu vyrazíte bez těžkých nohou, zadýchání a zklidnění. Sami budete překvapeni jak rychle se posunete vpřed. Základem této techniky je zachování pravidelného rytmu běhu. Věříme, že velice brzo tuto kategorii opustíte a přejdete plynule do kategorie 1. Vypsané závody jsou: 3km, 5km, 10km a ½ maraton.

  1. Kategorie – chůze

Každý někdy začíná a nejpřirozenější cestou k běhu je rychlá chůze. Je to ideální prostředek k tomu, jak tělo připravit na pravidelný pohyb, snížit hmotnost nebo mentálně nevypadnout ze závodního rytmu poté, co jste prodělali lehčí svalové nebo jiné zranění. Chůze je ideální prostředek pro regeneraci či rehabilitaci a jedna z nejlepších metod pro snížení váhy, pokud probíhá alespoň tempem 6 – 6.5 km/hod. Vzhledem k tomu, jak napsal v minulosti bezejmenný klasik – každý km se počítá, vypsali jsme proto závody: 3km, 5km a 10 km.

  1. Kategorie – Canicross (Běh se psem v tahu)

Při canicrossu sdílíte ty nejkrásnější pocity s někým, koho milujete celým srdcem, kdo vás nikdy nezradí a má radost z každého vašeho běhu, protože pohyb na čerstvém vzduchu, v lese nebo parku, prostě miluje. Vaším věrným běžeckým sparring partnerem je totiž váš pes, který z vás postupem času udělá skvělé běžce. Podle různých studií vás váš pes zrychlí až o 1 minutu na 1 km, protože je dříč a vlastně i skvělý trenér. Protože ne všichni psi jsou předurčeni pro dlouhé běhy, respektujeme jejich omezení a zároveň nechceme brát možnost jejich majitelům účastnit se našich závodů. Rozhodli jsme se proto vypsat závody: 3km, 5km a 10 km, které by vaši parťáci měli spolu s vámi hravě zvládnout. Běhání se psem má svá pravidla a proto si doporučuji načíst články s touto tématikou například na https://www.behejsepsem.cz, kde si rovnou můžete objednat vhodné vybavení.

Jak to vlastně probíhá?

Jednoduše. Docílili jsme jedné z nejrychlejších registrací do systému, bez zbytečných prokliků. Již není potřeba kombinace e-shop vs. aplikace, dvojí registrace na dvou odlišných platformách. Liga Běžce+ využívá výrazně upravené aplikace známé z Výzva Běžce+ s tím rozdílem, že se nám podařilo veškeré informace potřebné k registrace zahrnout do pokladního formuláře e-shopu. Výsledkem je automatická registrace a založení vašeho závodního osobního profilu z dat, které jste uvedli po platbě. Vaše přihlašovací údaje odpovídají těm, které jste zadávali při vyplnění pokladního formuláře. Po celou dobu ligy vás bude provázet jedno jméno a jedno heslo, které použijete pouze při dokoupení kreditu na následující závod. Do vlastní aplikace přecházíte přímo z e-shopu či po přihlášení ze stránky www.bezec.eu ze sekce Liga Běžce+, kde se zároveň můžete přihlásit. Následně stačí vybrat si z nabídky vypsaný závod, kliknout na žlutý zámek a aplikace udělá vše potřebné. Po odemčení závodu pouze vložíte svůj očekávaný čas, kterého chcete docílit. V den závodu uběhnete požadovanou vzdálenost, přihlásíte se do aplikace a zvolíte v menu vložit běh.

Zde do jednoduchého formuláře pouze vložíte dosažený čas a skutečné odběhnuté km tak, aby odpovídaly důkazu, který přiložíte. U prosincového zahřívacího závodu to může být foto hodinek, kde bude zobrazen čas / dosažený počet km nebo screenshot vaší běžecké aplikace. Od lednového ostrého startu budete moci vložit i soubor gpx z vaší běžecké aplikace a následně si zobrazit vaší trasu se základními metrikami.

Virtuální svět nikdy nebude objektivní a výsledky nikdy nebudou 100% férové a regulerní, neboť se nejedná o certifikované tratě. Naší snahou je udělat vše proto, aby jednotlivé individuální závody byly srovnatelné. Nechceme aby byl váš výsledný čas ovlivněn sledováním aplikace nebo hodinek a následným stresem z toho, že jste uběhli o několik desítek nebo stovek metrů víc. Proto vaše výsledné časy budou následně přepočítány na jednotnou cílovou vzdálenost dle vypsaného závodu podle vašeho průměrného tempa. Přijde nám to fér vůči vám a zároveň je to důvod, proč můžete mít ve výsledkové listině jiný čas než na důkazu.

V prosincovém závodě budou k dispozici veškeré výsledkové listiny jednotlivých vypsaných závodů, které naleznete v menu pod položkou Žebříček. Od ledna přibude položka Žebříček Liga Běžce+, který bude nabízet i jednotlivé kategorie dle pohlaví a věku. Tento žebříček bude obsahovat pouze váš nejlepší dosažený čas v průběhu ligy. Přečtěte si následující články, které vás celou aplikací provedou: Startovné + registrace v Liga BěžceOdemčení závodu, průvodce aplikace Liga Běžce

Co chystáme dál?

Naší vizí je vybudovat bezpečný virtuální běžecký svět, který vám umožní realizovat své cíle, motivovat vás k tomu, abyste nepolevili ve svém úsilí a neztratili motivaci trénovat na váš vysněný závod v době, kdy platí Covidová opatření. Jsme optimisté a věříme, že bude líp. A proto již teď pro vás připravujeme v rámci Ligy Běžce+ i skutečné, reálné závody, které pokud to situace dovolí, chceme realizovat 4x do roka. Proč nezkusit formát jeden závod, jedna trať a čtyři roční období?

Naše cíle nejsou malé a nechceme skončit jen u pořádání závodů, ale chceme vám dát možnost v průběhu roku na závody trénovat. Za tímto účelem pro vás připravujeme tréninkové plány a třeba i možnost skutečného tréninku pod dohledem kondičních nebo výkonnostních trenérů či účast na tréninkových kempech pod dohledem profesionálních běžců a trenérů. Vše má svůj čas a o všem vás budeme informovat v naší FB skupině Běžec+, na FB stránce Běžec a samozřejmě na našem webu www.bezec.eu.

Nic nejde pořádně dělat, pokud nemáte informace, které vás dovedou k vašemu vysněnému cíli. Proto součástí každého kreditu je i tištěný časopis Běžec+, který obdržíte vždy po skončení závodu jakou součást vašeho závodního baličku. Tím ovšem naše snahy a náš projekt nekončí. V příštím roce chystáme cyklus přednášek. K tomu abyste byli dobří nestačí jen běhat, makat, posilovat a dodržovat zásady zdravého životního stylu. Potřebujete znát jak funguje vaše tělo, jaký vliv na váš běh májí energetické systémy, jaký význam má při běhu vaše srdce a jak řídit trénink podle tepové frekvence. Můžete běhat od rána do večera, ale pokud váš trénink nebude zahrnovat lety ověřené tréninkové struktury, neposunete se dál. Tyto informace se vám v následujícím roce pokusíme s našimi partnery zprostředkovat. Toto je naše vize projektu Běžec+

Budeme rádi, pokud tuto vizi budete naplňovat společně s námi a stanete se součástí komunity Běžec+, která sčítá již tisíce běžců a běžkyň z České a Slovenské republiky.

Za celý kolektiv Běžec TEAM

Štěpán Horák


Štěpán Běžec

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.

Nezmeškejte další výzvu

Kontakt

  • podpora@vyzvabezce.cz

  • +420 777 646 808
  • Československé armády 820/35
    160 00 PRAHA 6

Často kladené otázky