Covid 19 vs Běhání.

Aktuální téma na mlýnská kola všech bulvárů a „doktorů“. „Budeme v karanténě“, „hrozí zákaz vycházení“, „nebudeme moc běhat“. Tak se teď zase pěkně posaďte, na chvíli zapomeňte, že jste zjevně učitel/ka, který/á si libuje v zákazech anebo jste čerstvě vystudovaný internetový odborník na cokoliv (od tréninku, přes trenérství až po dnes moderní lékařství a virologii).

Jo. Těm potrefeným se již určitě nechce číst dál, protože jsem je urazil zlehčováním tématu a ti chytřejší, se válí po stole smíchy, protože to je přesně to, co náš národ vystihuje – být expertem na všechno.

Proč to píšu? V internetových diskuzích, které jsou obvykle plné sluníčkových běžců a rad, že alavis je nejlepší na toto i tamto a že maraton zvládne dotyčnej tazatel i 3 dny po dobrání antibiotik, se objevilo milion „hejtrů“ (od slova hate – pro nás starší, co to nevěděli), kteří by nejradši všechny sportující postavili ke zdi, protože „je přeci od neděle vyhlášena karanténa“.

Mýtus první – karanténa

Takže – něco pro „internetové právníky“ … karanténa vs zákaz volného pohybu osob. Jaký je rozdíl? Karanténa je izolace nemocných a lze vyhlásit kdykoliv příslušným orgánem za účelem zamezení šíření nákazy nakaženou osobou. Zatímco zákaz volného pohybu osob lze vyhláset pouze tehdy, pokud má příslušný orgán zplnomocnění k omezení práv a osob občana – čili toto lze docílit pouze v době, kdy je vyhlášen nouzový stav. 

V současné době karanténa v celé ČR není, ale v psaní tohoto textu nelze vyloučit, že bude. Předpokládá se, že budou jen oblasti s karanténou. Pokud budeme respektovat rozhodnutí vlády, dodržovat pravidla rozestupu, roušek a mytí rukou, tak snad ani nedojde k uzávěrám jako v březnu tohoto roku. Bohužel jsme Češi, švejkujeme a hledáme vždy skulinky, jak nařízení obejít, jak toho Babiše doběhnout, takže …. 

Holý fakt je, že ven jít můžeme a jediné, co nás omezuje je to, že bychom měli dbát na bezpečnost a být ohleduplní k sobě i okolí – neshlukovat se, nosit „něco“ přes pusu.

Mýtus druhý – „musíš“ sedět doma

Nyní se dostanou na řadu „domácí a internetoví lékaři“. Ti tvrdí slepě opět to, co se hodí – buďte doma, je to zdravější, bezpečnější. Hm …do jisté míry. A to do té, dokud budete opravdu sami, budete pravidelně a hodně větrat, ale stále – pobyt na sluníčku je vždy zdravější než být uzavřen v místnosti. Všichni doktoři a kapacity se na tomto shodnou. Ano, mají výhrady – dbát na bezpečí sebe a ostatních a pohybovat se někde, kde je minimum lidí, mít roušku, šálu nebo něco přes ústa … (pozn.- běžně dostupná tkanina nebude nikdy tak účinná, jako specifická rouška s hustotou vláken zachycující mikročástice s virem – nicméně určitě riziko snižuje, leč neeliminuje). Jde o to, že pokud si budete krýt ústa a nos, sice vdechnete nějaké patogeny viru, ale rozhodně snížíte asi až o 25% tzv. nálož viru a to je právě ten rozdíl mezi lehkým a těžkým průběhem. Rozdíl mezi životem a smrtí, neboť dnes podle posledních statistik umírá 1% nakažených. Ale zpět … 

Ve slunečním záření je i složka, kterou nevidíme, někdy škodí, ale teď pomáhá – UV záření ubližuje živým organizmům, i virům. Takže minimálně v tomto nám pomůže. Pomíjím popis toho, že sluneční záření spouští v našem organizmu procesy, které jsou pro nás výhodné a urychlují podůrné procesy hojení … lze vygooglovat.

Ano, venku se lze nakazit … nicméně to i doma ( bohužel v současné době je nejvyšší přenost v rámci rodiny a pak hned za tím vévodí restaurace a bary)  v několika rozhovorech s imunology a virology již padlo, že při vydechování se uvolňuje do vzduchu vlhkost – kapénky – která nese v případě infikované osoby i onen virus. Při vysoké koncentraci vlhkosti, která nastane dříve nebo později v závislosti na větání a velikosti místnosti, se vzduch „nasytí“ a virus s kapénkami nepadne k zemi díky gravitaci tak rychle, může se dostat skrze ventilaci do okolních prostor a nakazit další, případně ulpět na površích v okolí – zbytek si lze domyslet.

Podle mě není dobrý žádný z těchto extrémů, ale vyvážená kombinace pobytu venku i uvnitř – pokud jste zdraví. Nezapomínejte, že v případné karanténě nesmíte ven, rovněž pak, pokud víte, že máte příznaky a nebo jste vyloženě nemocní – kor dnes, kdy je šíření COVIDu klasifikováno (nebo lze klasifikovat) jako trestný čin.

Mýtus třetí – neběhat

Běhat nebo neběhat, toť otázka. K tomuto bych velmi rád odkázal na záznam webináře Steva Palladina, kde hovoří o tom, co a jak dělat pro udržení kondice po zrušení závodů a to vše s ohledem na bezpečnost a zdraví v současné době šíření COVID-19 … nicméně tyto rady jsou a budou platné a vždy použitelné při jakékoliv epidemii nebo podobné situaci.

V praxi jde o to, že jsou zde jistá fakta, které nelze opomenout, protože platí pro každý organizmus a nelze je ignorovat:

Intenzivní výkon má za jeden z důsledků oslabení obranyschopnosti těla – imunity.

Extrémně dlouhý výkon vede k přetížení a opět – k omezení obranyschopnosti těla.

V průběhu fyzické aktivity se zvyšuje frekvence a intenzita dýchání –> zvyšuje se riziko, že „vdechnete“ něco, co byste vdechnout určitě nechtěli – v případě, že běžíte nebo jedete na kole kolem skupinky, která je něčím nakažená – i chřipka … anebo –> jste sami přenašeči a intezivní vydechování kapének do okolí zvyšuje riziko pro ostatní. Je sice prokázáno, že byste měli prý držet distanc 2 metry mezi lidmi, ale … v případě, že běží dva a více lidí za sebou, třeba i s rozestupem 10 metrů, stále je zde šance, že „v oblaku“ kapének vydechnutých běžcem před vámi „se vykoupete“ a něco na vás zůstane … vše je jen otázkou fyziky a toho, jak rychle kapénky a páry klesnou díky gravitaci k zemi, zda fouká vítr, jaká je teplota … a jak jste náchylní se nakazit.

Po dokončení sportovní aktivity budete vždy oslabeni a náchylnější k nákaze – pokud máte doma někoho nemocného, je dobré zvážit omezení sportu – nejspíše budete v tu dobu již přenašeč bez příznaků a tudíž potenciální riziko pro své okolí venku, nebo můžete přinést z venku něco jiného, co vašemu blízkému zkomplikuje již stávající nemoc.

Jakkoliv zní výše uvedené body hrozně, je třeba na to myslet, ale … pokud nemáte ve svém okolí někoho nemocného, nejste nemocní sami a máte možnost, kde běhat, jezdit na kole nebo sportovat bez ohrožení okolí – kde je málo lidí – není problém si jít zasportovat. Proč ne? Nikdo vám nezákázal jít ven a … myslete na své okolí. 

Ale i na sebe. Pokud sedíte doma, střední až lehce vyšší intenzita pohybu není na škodu. Pokud ale jezdíte MHD a potkáváte další lidi, je z mého pohledu lepší zůstat u „udržovačky“ s nízkou až střední intenzitou, rozumného trvání. Pak samozřejmě vyvážená strava a vitamíny … prostě vše, co by měla být normální rutinna každého sportovce.

Jak tedy sportovat?

Kdo chce najít informace o tom, jak sportovat, ten je najde. Ale jak jim věřit? Co je od odborníka? Co ne? Nemusíte věřit mě, ale zde jsou zdroje, které jsou věrohodné a vědí, o čem mluví:

Webinář od Steva Palladina – mluví o úpravě tréninku, jaký dopad má na imunitu a jak uzpůsobit dávky, abyste udržovali kondici. Jo … je to v angličtině 🙂 a musíš kliknout na YouTube platí pro článek a ONLINE listovací verzi či PDF.

Individuální příprava v triatlonu – domácí trénink (je to sice se zaměřením na triatlon, ale v podstatě se jedná o přípravu sportovní a sport a všechny principy zde popsané se dají aplikovat na jakýkoliv sport). Poslední část stejného článku je zaměřena i na stravu – opravdu doporučuji a není třeba psát to samé znovu i na mém webu.

Z individuální přípravy pro triatlonisty jsou zajímavé hlavně pasáže o popisu dopadu na imunitu v souvislosti s intenzitou tréninku. Jak jsem psal výše, je dobré držet se v tomto období spíše nižší intenzity – zde malá ukázka celkem zajímavých a přínosných informací.

Pár rad na doplnění:

Když od těla něco chceme, musíme mu i něco dopřát. Nejde od něj brát, aniž bychom jej netlačili do deficitu a potřebuje i doplňovat energii.

Speciálně v době, jako je tato, je třeba myslet na následující – a není to nic nového. Vše je klasika, co je třeba dělat vždy:

doplňovat energii,

mít přísun sacharidů, minerálů, bílkovin – vyvážená strava,

doplňovat hodně tekutin,

dbát na regeneraci, spánek, relaxace,

dbát na to, nepřetěžovat se,

znát své tělo nebo používat správně techniku (tepy, wattmetr, MySasy měření HRV – něco, co dokáže podat objektivní zprávu o zátěži organizmu a jeho reakci na tuto zátěž).

Proč toto vše píšu?

Na internetu jsou diskuse plné hejtů na sportovce … lidi si ale neuvědomují, že není problémem to, že nám zavřeli bary, hospody nebo školy, že musíme dodržovat pravidla a myslím, že nás čeká ještě daleko tvrdší opatření, ale to je jen důsledek. Problém je šíření viru – jakéhokoliv. Příčina? Nedostatečná důslednost a zaměření na zdraví v každodenní rutinně a obecný přístup amatérských sportovců ke sportu. Ne vždy je totiž „více lepší“ … více zátěže může spíše udělat více škody.

Dnes spousta lidí křičí a ukazuje na toho „kdo nechce omezit svůj sport“ … ale to není 1) řešení a 2) proč se teď tito lidé staví do pozice, že mohou omezovat svobodu ostatních. Od toho je zde vláda a její instituce.

Paradoxně ti, co křičí, jsou obvykle ti, kterým nevadí jít běhat s rýmičkou, případně jdou dokonce i na závod (když už si ho zaplatili) a cítí se skoro zdraví a mají jen rýmičku nebo kašlíček. A přitom je přesně TOTO ta příčina potíží, kde lze skončit tak, jak jsme na tom dnes – nejhůře zasažená země v Evropě a jedna z nejhůře zasažených zemí světa  … proč? No to je napsáno výše – každý výkon, kor při hromadné akci, přinese spoustu vyčerpaných lidí s VELMI oslabenou obranyschopností těla a tak tělo vezme zavděk každičkou stavební látkou, kterou má, na regeneraci a opravu poškozených svalů … a to včetně kýchanců s viry od „dobrodinců“, kteří se o ně přišli podělit na „běžecký zážitek“.

Kašlík? no problemo, I can do it, easy peazy … 🙂

Takové zásadní věci jako mytí rukou, ohleduplnost při kýchání, smrkání „do prostoru“ při běhu, odplivnutí si, odkašlání – to vše je na hromadných akcích naprosto normální. Nemytí si rukou „po malé či velké“ v průběhu závodu … jídlo a pití kolující z ruky do ruky na občerstvovačkách … to vše jsou potenciální zdroje nákazy a tak je krajně nezodpovědné chodit takto nakažliví na závody – když už ne odpovědnost ke svému zdraví, tak hanba za to, že ohrožujeme ostatní.

Dlouhodobý problém není to, co máme nyní, ale to co je teď. Je to jen odraz toho, jak se chováme … kdybychom byli více důslední v hygieně, více důslední v prevenci (otužování, nepřetěžování organizmu, méně stresu) a více důslední při léčení (proč lidi lezou nachcípaný do práce???), tak bychom dnes nemuseli čelit nařízením vlády, které nám v konečném důsledku pouze nařizují to, co bychom měli dělat standardně – PŘEMÝŠLET. Přemýšlet nad tím, co a jak děláme ve vztahu ke zdraví. 

Co je ovšem nejhorší na tom všem? To že jsme chytráci, kteří nedodržování pravidel vzali jako prostest proti Babišovi, to že si myslíme jaký jsme odbojáři a hrdinové a dáváme tím najevo náš společenský odpor k vládě, kterou jsme si sami opakovaně zvolili. Není čas hrát si na hrdiny, protestovat, nadávat a stěžovat si, protože máme to co jsme chtěli. A pokud budem hledat kličky, jak to obejít, finty jak nařízení obelstít, tak docílíme pouze toho, že bude zavřený stát jako teď v Izraeli, nemocnice narvané jako v Itálii a příběhy z ulic v USA není rando ani zmiňovat. 

Jsme nad propastí, ale ještě do ní nemusíme padnout. Máme to pouze ve svých rukou.


Michael Bronson N'ovak

Jsem nadšený sportovec se spoustou zkušeností jak v oblasti zdraví (resp.zranění a jejich prevence), tak v oblasti ultrazávodů jak v ČR, tak v zahraničí. Blog jsem začal psát jako "občasník" s obsahem reportů ze závodů a recenzemi běžecké sportovní techniky. Díky mým aktivitám najdete na blogu recenze vycházející z praktivkých zkušeností s přístroji a ne jen technický popis, který jiné recenze přepíší ze specifikace.

Nezmeškejte další výzvu

Kontakt

  • podpora@vyzvabezce.cz

  • +420 777 646 808
  • Československé armády 820/35
    160 00 PRAHA 6

Často kladené otázky