Nejlepší běžecké kompresní podkolenky

Toto je ukázkové číslo časopisu. Chystéte se na dlouhý běh? Chcete zkrátit svoji regenerační pauzu? Toto jsou nejlepší kompresní podkolenky a návleky, které nyní můžete koupit.

Kompresní podkolenky nejenže vypadají super profesionálně, ale také se mohou pochlubit svými pozávodními a regeneračními výhodami. Kromě pocitu, že jsou vaše nohy vtaženy do příjemného, podpůrného objetí – téměř jako zátěžová přikrývka pro vaše aktivní svaly – může komprese skutečně zlepšit průtok krve a povzbudit nohy.  Některé podkolenky jsou navrženy k použití při běhu, jiné pro použití během následujících čtyř hodin či ve dnech po vašem velkém výkonu. Další jsou určeny pro medicínské účely mimo sport, jako je boj s otoky, hlubokou žilní trombózou. 

Kromě toho existuje celý svět různých podkolenek, které se dělí podle toho kolik komprese nabízí, jaký druh funkčních vláken byl použit, podle antimikrobiálních a absorpčních vlastnosti, prodyšnosti a tlumení. Obecně platí, že nejlevnější varianty jdou na úkor pohodlí, trvanlivosti a kvality tkanin, takže tyto jsme rovnou pustili ze zřetele. Zde je několik dalších věcí, které je potřeba mít na paměti při nakupování kompresních podkolenek.

Opravdu kompresní podkolenky fungují?

V průběhu let bylo vypracováno nespočet klinických studií, které měly za úkol určit, zda kompresní podkolenky a oblečení mají vliv na běžecký výkon a regeneraci, tak jak deklarují výrobci.  Většina z těchto studií došla k závěru, že podkolenky nemají žádný významný vliv na běžecký výkon, ačkoli nějaký placebo efekt by se dal počítat. Jinými slovy, pokud si myslíte, že zlepší váš běh, mohou ve skutečnosti váš běh opravdu zlepšit.

Kde ale kompresní vybavení vykazuje výrazný efekt, je oblast regenerace. Jedna studie z roku 2015 publikovaná v Journal of Strength and Conditioning Research zjistila, že nošení kompresních podkolenek po 48 hodin následujících po maratonu, zlepšilo výkon při testu na běžeckém pásu o 2,6%, který proběhl o dva týdny později. Test prokázal, že běžci, kteří nosili podkolenky, regenerovali rychleji. Jiné studie souhlasí s tím, že kompresní podkolenky zmírňují bolest svalů, jejich poškození a zánětlivost díky lepšímu proudění krve. 

Samozřejmě, že těhotné ženy, zdravotní sestry a ostatní lidé, kteří celý den stojí, vám tohle mohou říct – mnoho z nich nosí kompresní podkolenky, aby zmírnili otoky nohou a uchránili je před únavou a bolestí.

Jak funguje postupná komprese?

Kompresní podkolenky, které se pyšní „postupnou kompresí“ poskytují kontrolovaný tlak, který od kotníku směrem vzhůru postupně klesá, na rozdíl od podkolenek, které poskytují rovnoměrnou kompresi po celé délce. To má za následek podporu krevního oběhu a cirkulaci v nohou směrem vzhůru  a tím prevenci otoků kolem kotníku. Pokud vás vaše kompresky škrtí a zařezávají se do kůže, pořiďte si o číslo větší – správný pocit je, že cítíte podporu ne sevření.

Jak se komprese měří?

Vzhledem k tomu, že kompresní podkolenky jsou považovány za zdravotnické vybavení, mohou být standardizované úrovně tlaku měřeny v měřítku mmHg nebo „milimetrech rtuti“. Škála je následující: Mírná (8–15 mmHg), Střední (15–20 mmHg), Silná (20–30 mmHg), Extra silná (30–40 mmHg), a RX (40–50 mmHg). Většina běžeckých podkolenek spadá do střední až silné kategorie; kategorie RX je vyhrazena pro vážné zdravotní problémy, jako jsou krevní sraženiny. 

Některé značky kompresních podkolenek neuvádí hodnoty mmHg, protože vnější faktory, jako třeba jak podkolenka sedí, mohou způsobit lehkou variabilitu této hodnoty. Některé studie uvádí, že hodnota 20 mmHg je ideálním tlakem pro regeneraci. Ale samozřejmě můžete trochu zaexperimentovat a zjistit, který tlak je pro vás nejlepší. Uvedená čísla by vám měla poskytnout přibližnou představu.

Kdy si mám kompresní podkolenky natáhnout?

Přestože mnoho běžců nosí podkolenky či návleky pro následnou regeneraci, vy můžete výhod komprese využívat kdykoli. Někteří atleti trénují a také závodí v kompreskách, aby podpořili průtok krve dolní částí nohou, zejména lýtkovými svaly. 

A pokud cestujete na svůj další velký závod, můžete si natáhnout kompresní podkolenky, které mohou zmírnit křeče nohou na dlouhých cestách autem či letadlem.

Zensah kompresní návleky na nohy υ

Tyto návleky na nohy vám poskytnou všechny výhody kompresních podkolenek bez nutnosti potýkat se s natahováním a zouváním přes chodidlo – ani vás neoberou o možnost závodit ve vašich šťastných ponožkách. Jsou navrženy tak, aby imitovaly tejpování holení, které má bojovat proti jejich přetížení. Návleky na nohy Zensah obejmou vaše lýtka a pomohou rychlejší regeneraci svalů. A pro ty z nás, kteří polovinu svých dlouhých běhů tráví fantazírováním o tom, co budou po zbytek dne jíst, jsou tyto návleky vyráběny se zábavnými potisky jídel jako donuty a vodní melouny.

τ Kompresní podkolenky McDavid Rebound 

Tyhle podkolenky jsou tak trochu jako ze staré školy. Je to tou klasickou černou barvou nebo je to mořskými řasami vetkanými do příze? Výrobce tvrdí, že mořská zelenina ještě zvyšuje průtok krve. Ostatní vlákna pomáhají při řízení vlhkosti. Tlak 20mmHg u kotníku se směrem vzhůru snižuje na 15mmHg, pro efektivní pohyb krve vzhůru v noze.

Termo kompresní podkolenky 2xU  υ

Bez ohledu na to, zda běžíte či jedete na kole zmrzlou krajinou, vaše lýtka a chodidla dostanou dvojitou porci péče: teplo díky směsi vlny a podporu postupné komprese. Navíc mají lehké polstrování pod prsty a patami pro extra pohodlí.

τ Sigvaris Performance Kompresní běžecký návlek 

Tyto návleky natáhnete snáz než podkolenky, protože kryjí pouze vaše lýtko. Jsou skvělou volbou, pokud se obejdete bez podpory klenby. Můžete je použít při každém sportu, ale triatleti (a hráči vodního póla) ocení jejich 20-30mmHg kompresi i v chlorované či slané vodě, aniž by se zhoršil kompresní efekt.

Podkolenky Darn Tough
Vertex OTC Ultra-Light 
υ

Pro lehkou kompresi, která je příjemná po celý den, jsou zde tyto podkolenky ze směsi Merino vlny a budou nejspíše tím prvním, co vytáhnete ze sušičky v den velkého prádla. Jejich postupná komprese je tak akorát (11-16 mmHg), abyste cítili, jak podporují vaše svaly a přitom je nestlačují. Noste je po celý rok – jsou navrženy tak, aby se v létě „potily“ a chladily a aby udržovaly teplo v zimě.

 Dámské běžecké podkolenky CEP Women’s Progressive+ 2.0 Night υ 

CEP tvrdí, že jejich kompresní podkolenky ze směsi nylonu a elastanu mají  klinický atest, že zlepšují výkon. Tento model uvádí postupnou kompresi v úrovni 20-30mmHg, která zvyšuje cirkulaci a napomáhá rychlejší regeneraci. Špička beze švů a „anti-hot spot“ polstrování chrání před tvorbou puchýřů, takže se můžete plně soustředit na váš další běh.

τ Ultra Light Podkolenky
s postupnou kompresí Men‘s PhD  

S těmito kompresními podkolenkami bude všechno od kolene dolů opečováno směsí s vlnou Merino a jako vedlejší efekt si užijete zlepšení regenerace a řízení vlhkosti. Každý pár deklaruje postupnou kompresi s úrovní 20 – 30 mmHg.

2xU Regenerační kompresní podkolenky  υ

Tyto lehoučké kompresní podkolenky z jemné a prodyšné příze, jsou navrženy pro nošení po těžkém tréninku nebo třeba maratonu. Díky přidaným ventilačním sekcím zajišťují prevenci před přehřátím chodidla. Podkolenka má polstrování s podporou klenby pro celodenní pohodlné nošení, kdy chodidlo odpočívá. Hledáte-li 2xU kompresní polstrované podkolenky pro pohyb, podívejte se na Performance Run Sock této značky. 

Swiftwick Aspire Twelve  υ

Firma Swiftwick vyrábí model Aspire v pěti délkách, od „neviditelné“ Zero až po tuto lýtkovou délku, 12ti-palcovou verzi. Aspire 12 má silnou úroveň komprese (udává se 20-30mmHg), pro pohodlné obepnutí lýtka, které podporuje vaše svaly, aniž by byly škrceny. Všechny podkolenky jsou vyrobeny z příjemné a lehoučké směsi olefin-nylon-spandex.

τ Kompresní podkolenky Physix Gear Sport   

S vyšší kompresí, zhruba 20 až 30 mmHg, byste očekávali, že tyto ponožky bude těžší si natáhnout, ale super hladká Lycra pomáhá ke snadnému skluzu. Plus, tento bestseller Amazonu dostává další bod pro vynikající prodyšnost při bězích v horku.

Lýtkové podkolenky New Balance Performance All Sport   υ

Pokud špatně snášíte stažené lýtko, zkuste tyto kompresní podkolenky od New Balance. Postupná komprese může napomoci správnému průtoku krve. Další prvky pro větší pohodlí zahrnují bezešvou špičku a podporu klenby. Reflexní prvky na lýtku zajišťují lepší viditelnost při nočních bězích.

τ Champion CSX
Kompresní podkolenky   

Tyto podkolenky ze směsi nylonu a spandexu, se střední kompresí (15-20mmHg) jsou navrženy jako lehké a extra prodyšné, se širokým pruhem nahoře, který je zajišťuje proti posunu či sklouzávání. Mají více prvků pro stabilitu než jiné podobné modely, např. je u nich přidaná podpora achilovek a pruh pod klenbou, který zajišťuje, že se podkolenky neposunují. Bezešvá špička je prevencí vzniku puchýřů a otlaků.


Štěpán Běžec

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nezmeškejte další výzvu

Kontakt

  • podpora@vyzvabezce.cz

  • +420 777 646 808
  • Československé armády 820/35
    160 00 PRAHA 6

Často kladené otázky