(Liga Běžce +) Zujte se, když protahujete lýtka!

Rád bych se stručně pozastavil u chyby, kterou často u sportovců, terapeutů i fitness profesionálů pozoruji, když dojde na protahování lýtek a Achillovy šlachy.

Problém: snaha protáhnout svaly na zadní části dolní končetiny v běžecké obuvi

Moderní běžecké boty mají typicky zvednutou patní část, v průměru o 7mm výš než je předek boty. Hodně vyměkčená pata může stát za změnami mechaniky pohybu při běhu, ale také omezovat efektivitu protahování lýtkových svalů.

Aby došlo k protažení lýtek a Achillovy šlachy, musí dojít k ohybu v kotníku. Tento pohyb, kdy se přední část spodní části nohy (holeň) přiblíží k nártu, je nazývaný dorsiflexe. Máme-li obuté běžecké boty s vyvýšenou patou, úhel mezi holení a nártem je zvětšený.

To znamená, že v takové obuvi je kotník v pozici, která se hodně liší od takové, ve které by měl být, aby se lýtko protahovalo. Protahovat lýtka, když máme obuté běžecké boty, je jako nastavit si běžecký pás do kopce, ale zadní část treadmillu podložit pomocí bloků. Bota polohuje kotník pár stupňů do plantární flexe, což je přesně opačný směr, než kterým chceme protahovat! Chceme, aby se kotník dostal do zvednutého úhlu, v němž se protahuje, ale bota pracuje opačně, staví chodidlo na sklopenou rampu.

To neplatí pouze pro cvik z fotografie, ale pro veškeré strečinkové cviky pro lýtka, prováděné ve stoje. Proč cvičit z pozice, která se daleko od té, ve které je cvičení efektivní? Protahování lýtek naboso umožní kotníku protáhnout se mnoho stupňů víc ve srovnání se stejným cvikem provedeným v obuvi se zvýšenou patou. Téma, které souvisí a zároveň je další běžnou chybou při strečinku lýtek je, že necháváme chodidlo dostat se do pozice pronace (bortí se nožní klenba).

Když k tomu dojde, ploska nohy se protahuje víc, než zadní strana dolní končetiny. Jen velmi málo lidí potřebuje zvětšovat pronaci, ale právě k tomu dochází, když není pohyb chodidla pod kontrolou. Dobrý způsob, jak si pohlídat, že strečink lýtka působí ve správném místě, je omezení pronace v průběhu cvičení. Dosáhneme toho pozorováním klenby, sledováním, že se klenba nebortí, když se kotník dostává do dorsiflexe. Jsme-li obutí, že toto sledování pochopitelně znemožněno. 

Tento obrázek ukazuje jeden z nejběžnějších cviků na protažení lýtka. Vidíte, v čem je problém?

Tedy – chcete-li dostat ze strečinku lýtek nebo achillovky ve stoje co nejvíc, nezapomeňte se vyzout.

achilova šlacha, free, lýtko, protahování, strečink


Štěpán Běžec

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nezmeškejte další výzvu

Kontakt

  • podpora@vyzvabezce.cz

  • +420 777 646 808
  • Československé armády 820/35
    160 00 PRAHA 6

Často kladené otázky