Proč bychom měli začít běhat?

Každý máme nějaké svoje důvody proč běháme, respektive proč jsme začali běhat (nebo proč bychom měli začít běhat).

Někteří chtějí zhubnout, někteří chtějí zlepšit svoji fyzickou kondici, někteří se chtějí popasovat při závodech se soupeři, někteří … těch důvodů může být celá řada, ale ať jsou vaše důvody jakékoliv, tak je třeba si uvědomit, že běhání má především svoje neoddiskutovatelné výhody! Tyto výhody mohou být jak fyzické, tak psychické a nebo dokonce obojí! Nebude vůbec na škodu si některé tyto výhody připomenout a dovědět se o nich více.

Běh pomáhá při snižování hmotnosti
Jeden z nejobvyklejších důvodů proč lidé začínají běhat je snaha zhubnout! Ano, běh vám může skutečně pomoci ve spálení přebytečných kalorií (kilojoulů či jiných jednotek, jak kdo chce). Běh opravdu zabírá, jen si je třeba zapamatovat jedno ze základních pravidel hubnutí – výdej musí být větší než příjem, jak jednoduché! Běh vám pomůže v tom, že nemusíte nijak drasticky hladovět a kila pozvolna půjdou dolů. Stačí se jen obout do maratonek a vyběhnout.

Běh zlepšuje náladu
Zatímco redukce hmotnosti je patrná na první pohled, tak méně viditelná, ale jistě ne méně důležitá, je zlepšená nálada. Ano, je dle četných studií prokázáno, že běh může také zlepšit náladu a dokonce může léčit i mírné až středně těžké deprese. Lékařští odborníci připisují „dobrý pocit“ chemickým látkám zvaným endorfiny, které jsou přirozené analgetikum. Tyto látky jsou hlavní příčinou stavu, který prožívá sportovec po usilovné fyzické aktivitě. Běh tedy není jen o tom, abychom se cítili dobře, ale abychom byli i dobře naladěni:-)

Běh zpomaluje proces stárnutí
Je všeobecně známo, že pokud chceme zůstat mladí, musíme být aktivní. Takže pokud chceme zůstat mladí a zpomalit proces stárnutí, tak proč nezačít běhat?! (pokud už neběháme!)Toto je zvláště důležité ve starším věku, kdy se stáváme méně aktivní. Náš metabolismus se zpomaluje, kosti začnou řídnout. Když však začneme běhat, tak opětně zrychlíme náš metabolismus. A nejen to. Běh posílí i náš kardiovaskulární systém a naše kosti. Zesílení kostí je obzvláště důležité pro ženy, které jsou více náchylné ke vzniku osteoporózy.

„Seznamka“ s novými lidmi
Běh jako sport má miliony vyznavačů po celém světě. Proto nemůže být nijak těžké najít někoho, kdo bude sdílet váš zájem. Napoprvé bude postačovat, když vyběhnete s někým z blízkého okolí, kdo bude minimálně na stejné úrovni jako vy (nebo který bude od běhání očekávat to stejné, nebo podobné, co vy). Můžete se navzájem motivovat a komunikovat při běhu. Je pravdou, že není na škodu běžet někdy sám, ale je dobré mít ve své blízkosti někoho, kdo si s vámi půjde zaběhat a podělí se o zkušenosti, dojmy a pocity.

free, motivace, začatečníci


Pavel Baběrád

V současné době po 34 létech běhání jsem stále běhu věrný, jen už nezávodím. Navíc jsem sám sebe "přeřadil" ze skupiny běžců do skupiny běhajících. Abych Vám to vysvětlil, tak dle mne je běžec ten, kdo se systematicky a cíleně připravuje na určitý výkon, na určitý závod, jeho příprava má daný řád a ctí určité postupy a pravidla, zkrátka trénuje. A běhající, což jsem nyní já, je ten, kdo sice také běhá, ale již netrénuje, respektive se na nic systematicky nepřipravuje a jeho běhání (i když třeba to moje je každodenní a týdně naběhám dle okolností 70 - 100km) nemá žádnou tréninkovou strukturu, žádný řád, žádný plán. Je to prostě běh, který je součástí mého života. Nic víc, nic míň. Jestli je to málo, a nebo hodně.......? Umístění, kterých si cením nejvíce: titul mistra České republiky v maratonu (1993), titul vicemistra České republiky v běhu na 100 km (2000), 2x 6. místo na maratonu ve Florencii, 9. místo na maratonu ve Vídni, 1. místo na maratonu v německém Arolsenu (doposud tam držím traťový rekord), 1. místo na mezinárodním mistrovství Rakouska v půlmaratonu (zde jsem porazil i Helmuta Schmucka, rakouského reprezentanta - maratonce, který měl osobní rekord na maraton 2:13,17), 3. místo v rámci mistrovství ČSFR při Košickém maratonu, pětinásobný vítěz (třikrát po sobě) Malého svrateckého maratonu

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nezmeškejte další výzvu

Kontakt

  • podpora@vyzvabezce.cz

  • +420 777 646 808
  • Československé armády 820/35
    160 00 PRAHA 6

Často kladené otázky