(B+) Díky schodům budete rychlejší

Při běhu nebo i obyčejné chůzi rovnoměrným tempem do schodů dochází k většímu zatížení svalů a kardiovaskulárního systému než při volném běhu po rovině. Doba, kterou chodidlo stráví ve fázi odrazu, je delší a to je pro všechny hlavní svaly potřebné k běhu lepším tréninkem. Vyšší intenzita tréninku na schodech zlepšuje srdeční činnost, využití kyslíku a vytrvalost. Jinými slovy řečeno, na schodech se z vás stane silnější a výkonnější běžec (či běžkyně).

Jestli vás právě napadlo, že běh do schodů se v tomto nápadně podobá běhu do kopce, máte pravdu vzhledem k tomu, že v obou případech se pohybujete směrem nahoru a překonáváte určité převýšení, ovšem oproti běhu do kopce má běh do schodů jednu výhodu – netrpí u něj tolik vaše klouby.

Běžet do schodů je skvělým tréninkem pro srdce a kosti ani klouby přitom nejsou vystaveny nárazům, jež s sebou přináší běh po rovném nebo nakloněném povrchu. Schody vám umožní trénovat všechny svaly, které jako běžec nebo běžkyně potřebujete, ale bez většího rizika zranění. Navíc, pokud máte možnost běhat na schodech např. uvnitř budovy, nabízí se vám i další výhoda, kterou v sobě tento trénink má, a to, že vás nemusí trápit špatné počasí.

Rovněž ze srovnání s tréninkem na stepperu doma nebo v posilovně vychází trénink na schodech lépe, protože ani ten nejmodernější stepper není schopen plně simulovat odpor, jenž musí běžec překonávat. K hlavní svalové práci na stepperu totiž dochází při pohybu chodidla dolů, kdy vynaložené úsilí je vždy nižší než při pohybu opačném.

anaerobní běh, běh do schodů, free, tréninkové tipy, začatečníci


Pavel Baběrád

V současné době po 34 létech běhání jsem stále běhu věrný, jen už nezávodím. Navíc jsem sám sebe "přeřadil" ze skupiny běžců do skupiny běhajících. Abych Vám to vysvětlil, tak dle mne je běžec ten, kdo se systematicky a cíleně připravuje na určitý výkon, na určitý závod, jeho příprava má daný řád a ctí určité postupy a pravidla, zkrátka trénuje. A běhající, což jsem nyní já, je ten, kdo sice také běhá, ale již netrénuje, respektive se na nic systematicky nepřipravuje a jeho běhání (i když třeba to moje je každodenní a týdně naběhám dle okolností 70 - 100km) nemá žádnou tréninkovou strukturu, žádný řád, žádný plán. Je to prostě běh, který je součástí mého života. Nic víc, nic míň. Jestli je to málo, a nebo hodně.......? Umístění, kterých si cením nejvíce: titul mistra České republiky v maratonu (1993), titul vicemistra České republiky v běhu na 100 km (2000), 2x 6. místo na maratonu ve Florencii, 9. místo na maratonu ve Vídni, 1. místo na maratonu v německém Arolsenu (doposud tam držím traťový rekord), 1. místo na mezinárodním mistrovství Rakouska v půlmaratonu (zde jsem porazil i Helmuta Schmucka, rakouského reprezentanta - maratonce, který měl osobní rekord na maraton 2:13,17), 3. místo v rámci mistrovství ČSFR při Košickém maratonu, pětinásobný vítěz (třikrát po sobě) Malého svrateckého maratonu

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nezmeškejte další výzvu

Kontakt

  • podpora@vyzvabezce.cz

  • +420 777 646 808
  • Československé armády 820/35
    160 00 PRAHA 6

Často kladené otázky